cinsiyet eşitliği, Yaşam

Eşitlikçi tüketiciler ayaklanın!

Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun erkek arkadaşı oyuncu Ahmet Kural tarafından şiddete uğramasına tepkiler yükseliyor. Aklı başında herkes sesini yükseltiyor.

Tepki göstermenin de ötesinde tercihlerimizle de bu konuda duyarlılık sağlanmasını istemek hakkımız. Kimden mi? satın aldığımız ürünleri, hizmetleri bize sunan şirketler, bankalar ile onların da iş yaptığı paydaşlarından.

Ahmet Kural’ı bir süredir reklam kampanyasında kullanan Yapı Kredi Bankası bir açıklama yaparak “ek karar ve yaptırım hakları saklı kalmak üzere” sözleşmesini feshettiğini açıkladı.

Yapı Kredi Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri imzacısı olduğunu vurgulayarak, işinin her alanında toplumsal cinsiyet savunucusu olduğunu vurguyor.

Ekran Resmi 2018-11-03 12.21.50

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bankanın ve sermayedarlarının bu konuda duyarlılıklarına, çaba ve desteklerine hiç şüphe yok.

“Testi çatladıktan sonra” kurumların müşterilerine ve diğer paydaşlarına karşı toplumsal sorumlulukları çerçevesinde hızla adım atıyor olması bir çeşit “zorunluluk” da.

Temel sorunların başında, bankaların ya da şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini besleyen lümpen kültüre dolaylı katkıda bulunmaları geliyor.

Siyasetçilerde olduğu gibi şirketler kesiminde de bir çeşit popülizm, halk dalkavukluğu alıp başını gidiyor; nasıl olsa halk bu kaba-saba esprilere gülüyor; onlara sempatik gelsin diye reklamlarımızda bu oyuncuları oynatalım, kullanalım. Lümpenliğe verilen prim, kadınlara şiddetle sonuç bulduğunda “hayır biz orada yokuz” diyelim.

Lümpen kültür komedyenlerini reklamlarında kullanmaya başlarken bunu düşünmediniz mi diye de sormak gerekiyor.

Yaptıkları kaba-saba şaka ve esprilerle yığınların sempatisini kazandığı düşüncesiyle bu oyuncuları reklam kampanyalarına süren şirket ve bankalar, bunun lümpen kültüre yakıt sağlama olduğunu da hesaba katarak işin başında toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı davranmalılardı.

Şirketler ve bankalar eğer toplumsal cinsiyet duyarlılıkları varsa en başta reklam kampanyalarına lümpen kültüre prim vermeyerek başlamalılar.

Biz tüketicilere düşen de “testi kırılmadan” önce yapılacak tercihleri sorgulamak, ve bunu şirketlere ve bankalara hatırlatmak.

Uğur Gürses

cropped-20708353_251044232081771_6369633781164818234_n-1.jpg

Not: Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda, bunun için kurduğumuz derneğin YANINDAYIZ web sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

 

 

“Eşitlikçi tüketiciler ayaklanın!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.