para politikası

Kur savaşını gazeteciler mi çıkardı?

Çarşamba günü (13 Mart 2013) Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Capital ve Ekonomist dergilerinin CEO Club’ünde konuştu. Başçı, kur savaşları ile ilgili bir soruya “Dünyada böyle bir şey tartışılmıyor. Kur savaşlarını gazeteciler çıkardı” yanıtını verdi. Başçı’ya göre, böyle birşey yok. Daha önce de (mart başında Londra’da), benzer bir soruya G20’de alınan kararı göstermişti:

‘G20 sonuç bildirgesinde bir paragraf var, o paragraf bütün ülkelerde  oybirliğiyle kabul edildi. Dolayısıyla burada herhangi bir kur savaşından ziyade, her bir ülkenin kendi şartları içerisinde yapması gerekenleri yapması söz konusu. Büyük merkez bankalarının aldıkları kararlardan gelişmekte olan ülkelere herhangi bir yan etki olursa, gelişmekte olan ülkeler de bu yan etkiyi minimize etmeye çalışıyorlar. Hem kurları üzerindeki, hem de krediler üzerindeki yan etkileri, aşırı oynaklıkları azaltmaya çalışıyorlar. Kur savaşı sorusunun cevabı, Hayır…

Başçı’nın “Dünyada böyle bir şey tartışılmıyor. Kur savaşlarını gazeteciler çıkardı” biçimindeki yanıtı; geçmişin demirperde bürokratı yaklaşımı. “Benim gerçekliğim, sizin de gerçekliğinizdir” tarzında…

Oysa Başçı ‘aynaya’ baksa herkesin gördüğünü görecek.

Merkez Bankası’nın 2010 Ekim ayından sonra yürürlüğüe soktuğu politika “kur savaşı” denilen kavramın ta kendisidir.

Bakın bir yatırım bankasının bugün yayımladığı bir rapor: kur savaşında gelişen piyasalarda nasıl pozisyon alınmalı? Bunun stratejisi tartışılıyor. İçinde Türk Merkez Bankası’nın ne yapabileceği de var.

cwar

Bu tür raporlar çok. Bunları Erdem Başçı görüyor mu bilmiyorum. Habersiz olması normal değil.

Ama “ben görmüyorum, kimse de görmüyor; yok böyle birşey” demekle, herkesin gördüğünü inkar ederek, ‘mutlu kalmak’ mümkün değil.

Başçı “bu konuları tartışmam” deseydi başkaydı.

Merkez Bankası kredibilitesi, gerçeğe ne kadar yakın durduğunuzla artan ya da azalan bir olgu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.